Zakłady bukmacherskie kojarzą nam się głównie z tradycyjnymi sportami jak piłka nożna, koszykówka, tenis czy hokej na lodzie. W dzisiejszych czasach można obstawiać jednak niemal wszystko. powszechne są zakłady na nawet najbardziej egzotyczne dyscypliny czy wydarzenia kulturalne lub polityczne. Rosnąca popularność odnotuje także esport, który jest niczym innym jak rozgrywkami w popularnych grach komputerowych.

Mamy tu drużyny i ligi przypominające te z tradycyjnych sportów. W tym wpisie przeanalizujemy, jak działają zakłady sportowe na esport i jakie są najpopularniejsze dyscypliny esportowe. 

Rosnąca popularność sportów elektronicznych

Ostatnie lata to prawdziwy lawinowy wzrost popularności sportów elektronicznych. W naszym kraju znacznie przyczyniły się do tego zawody Intel Extreme Masters, które od kilku lat rozgrywają się w Katowickim Spodku. To nie tylko gratka dla wszystkich miłośników gier i technologii. Odbywają się tam także międzynarodowe turnieje e-sportowe w grze Counter-Strike: Global Offensive, który jest rozgrywany w ramach ESL Pro Tour Masters Championship a także wielki turniej w League of Legends czy Starcraft 2. Jednym z najlepiej znanych turniejów jest EMS One Katowice 2014, gdzie polska drużyna Virtus.pro sięgnęła po pierwsze miejsce w mistrzostwach CS:GO.

Zakłady na Counter-Strike: Global Offensive

Czy trzeba przedstawiać komuś popularnego CSa? Jest to wieloosobowa strzelanka pierwszoosobowa, wydana przez Valve Corporation, gdzie do walki stają dwie drużyny: terroryści i antyterroryści. Liczą one po 5 zawodników. Zadaniem każdej z nich jest eliminacja drużyny przeciwnej lub wykonanie zadania np. podłożenie lub rozbrojenie bomby. W CS:GO wiele ekip gra na profesjonalnym poziomie. Świetnie znany Polakom jest Virtus.pro, który w przeszłości składał się z samych polskich zawodników. Drużyna ta odnosiła naprawdę spore sukcesy w tej dyscyplinie wygrywając wiele tytułów.

W CS:GO największe turnieje obejmują serię Intel Extreme Masters, ESL One, Eleague Major, MLG Major, DreamHack Open. Większość z nich jest dostępna do obstawiania w ofercie różnych bukmacherów. Można zakładać się na wynik meczu, liczbę rund czy handicapy.

Zakłady na League Of Legends

League Of Legends jest drugą pod względem popularności grą wieloosobową na świecie. Strategia, wydana w 2009 roku przez Riot Games posiada mapę zbudowana jest z trzech linii, po której poruszają się podzieleni na dwa zespoły gracze. Każdy z zespołów ma za zadanie zniszczyć bazę przeciwnika. Tutaj również odbywają się turnieje z ogromnymi pulami nagród. Przykładem jest Mid-Season Invitational, Rift Rivals czy LCS.

Zakłady bukmacherskie na LoL, czy też League Of Legends możemy obstawiać w sposób standardowy na zwycięstwo, ale też powyżej i poniżej, handicapy czy jako zakłady na konkretne rundy. Bukmacherzy mają bardzo bogatą ofertę zakładów na League Of Legends.

Pozostałe dyscypliny esportowe

Oczywiście lista gier komputerowych, które urosły dzięki wielkim turniejom do miana dyscyplin esportowych nie kończy się na CS:GO czy League Of Legends. Innym popularnym tytułem, granym zwłaszcza w Azji jest gra strategiczna Starcraft 2. W Europie i Azji odbywają się także duże turnieje w Dota 2, który jest bliźniaczo podobny do League Of Legends. Inne popularne, choć nie tak znane gry, na które można obstawiać zakłady bukmacherskie to na przykład:

  • Valorant,
  • World of Warcraft
  • Rainbow Siedge,
  • Rocket League,
  • Hearthstone.

Zakłady bukmacherskie na sporty elektroniczne odnotowują rosnącą popularność i coraz więcej bukmacherów posiada te zdarzenia w swojej ofercie.