Rodzaje zakładów, czy można stawiać zakłady inne niż 1X2

Większość ludzi, kojarzy zakłady sportowe z prostym obstawianiem zwycięzcy danego pojedynku. Współcześnie, bukmacherzy potrafią jednak mieć naprawdę szeroką ofertę na każde spotkanie. Każdy mecz w ofercie bukmachera może mieć nawet kilkaset dodatkowych opcji zakładów. Oprócz 1X2 są to na przykład under/over, handicapy, podwójna szansa: 1X, X2, 12 czy zakłady bez remisu. W tym tekście omówimy dla Ciebie najpopularniejsze rodzaje zakładów.

Podstawowe zakłady 1X2

1X2 to gra na gospodarza, remis lub gości. Są to zakłady 3 drogowe, popularne na przykład w piłce nożnej. W tenisie czy koszykówce, gdzie nie ma remisów, spotykamy zdarzenia 2 drogowe, czyli zakłady 12. To najprostszy i najbardziej podstawowy rodzaj zakładu, konieczne jest tutaj po prostu przewidzenie wyniku całego spotkania.

Zakłady powyżej/poniżej

Z angielskiego zakłady powyżej/poniżej to under/over. Nie stawiamy tutaj na wynik całego spotkania, ale na liczbę goli lub punktów jaka tu padnie. W przypadku piłki nożnej najczęstsza linia to 2,5. Under 2,5 jest wygrany, jeśli padnie 0, 1 lub 2 bramki, to mnie niż 2,5. Over jest z kolei wygrany, jeśli w regulaminowym czasie gry padną przynajmniej 3 bramki. Dla innych dyscyplin sportowych często dogrywka jest wliczana do ogólnego wyniku. To, która drużyna wygra całe spotkanie nas nie interesuje, istotna jest jedynie liczba bramek.

Handicapy

Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Handicapy służą wyrównaniu szans. Jest to rodzaj „wirtualnej przewagi”. Handicap +1 oznacza, że drużyna zaczyna mecz jakoby z 1 bramką strzeloną. Wtedy, przy wyniku 0:0 i handicapie 0:1 to ona wygrywa zakład. Są także handicapy ujemne. Możesz w ten sposób uzyskać lepszy kurs na faworyta. Jeśli zagrasz na jakąś drużynę z handicapem -1 to wygrywasz swój zakład, gdy wygra ona przewagą dwóch bramek.  To świetne narzędzie, które nadaje zakładom bukmacherskim ogromną elastyczność.

Podwójna szansa

Podwójna szansa jest wykorzystywana, gdy wynik spotkania jest nieoczywisty. Na przykład, gdy stawiamy na gospodarzy, ale niekoniecznie sądzimy, że muszą oni wygrać to spotkanie. Stawiając 1X ubezpieczamy się na wypadek remisu. Analogicznie działa X2, czyli zwycięstwo gości lub remis. Spotykany jest też zakład 12, gdzie mogą wygrać obie drużyny, remis powoduje, że przegrywasz.

Podsumowanie

To tylko kilka najpopularniejszych typów zakładów. U bukmacherów możesz spotkać wiele więcej różnych opcji a to tylko czubek góry lodowej. Zaglądaj regularnie na naszą stronę, w kolejnych częściach tego artykułu poznasz więcej najpopularniejszych typów zakładów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 12 = 18